Tekst alternatywny

Księgowość uproszczona - w pigułce.

Uproszczona księgowość to nic innego, jak księgowanie swoich operacji gospodarczych, w celu obliczenia podatku. Forma ta przeznaczona jest głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw, ze względu na niewielką działalność gospodarczą.

Do uproszczonej księgowości zaliczamy:

  1. Kartę podatkową - jest ona najprostszą formą uproszczonej księgowości. Wysokość podatku ustalana jest w zależności od kilku czynników - rodzaju wykonywanej działalności, liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest firma oraz liczby zatrudnianych pracowników.
  2. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - stawka podatku w przypadku tej formy określana jest dla danego rodzaju działalności gospodarczej. Z ryczałtu mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą określone działalności.
  3. Księgę Przychodów i Rozchodów - przedsiębiorcy wybierając tę formę płacą podatek naliczany od dochodów czyli przychodów pomniejszonych o koszty ich uzyskania. Jeśli firma nie osiąga dochodów, podatek nie jest płacony.

Zaletami uproszczonej księgowości jest to, iż jest łatwa w prowadzeniu oraz jej prowadzenie nie generuje wysokich kosztów. Wadą natomiast jest ograniczona dostępność - mogą z niej korzystać jedynie nieliczne podmioty.  


ksiegowosc

Polecana publikacja × +